האיחודים, המתקפות והטעויות:
הרגעים הבולטים במערכת הבחירות


24.12.18 - ראשי הקואליציה מחליטים לפזר את הכנסת

לנוכח המשבר סביב השגת רוב לקידום חוק הגיוס לאישור בקריאה שנייה ושלישית עד 15 בינואר, לפי דרישת בג"ץ, הודיעו ראשי הקואליציה בתום ישיבה משותפת על פיזור הכנסת ובחירות מוקדמות "מתוך אחריות תקציבית ולאומית".

למעבר לכתבה

ראובן קסטרו

21.1.19 - גבאי הודיע: העבודה והתנועה מתפצלות - המחנה הציוני יפורק

יו"ר מפלגת העבודה הודיע על פיצול מהתנועה ועל ריצה ברשימות נפרדות. "האמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, אבל הציבור רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק", אמר גבאי. לבני לא ידעה מראש על המהלך, והופתעה לשמוע על כך בישיבת הסיעה בשידור חי.

למעבר לכתבה

רוני כנפו

8.1.19 - פיצול בקול הערבי: אחמד טיבי הודיע על פרישתו מהרשימה המשותפת

טיבי הגיש מכתב ליו"ר ועדת הכנסת וביקש להתפלג לסיעה נפרדת אותה הוא מייצג - תע"ל. לאחר מכן הודיע על חבירה למפלגת חד"ש בראשות איימן עודה, שהייתה אף היא חלק מהרשימה המשותפת. בהמשך הודיעו שתי הסיעות הנוספות, רע"מ ובל"ד, על ריצה משותפת בבחירות.

למעבר לכתבה

רוני כנפו

29.1.19 - משה יעלון חובר לבני גנץ

יו"ר חוסן לישראל, הרמטכ"ל לשעבר הציג לראשונה את משנתו, זאת לאחר שבמשך זמן רב עורר את סקרנות המערכת הפוליטית כולה. בנאומו, תקף את נתניהו על התנהלותו סביב הפילוג בעם ומדיניותו בתחומים השונים. לאחר מכן, הכריז על חבירה ליו"ר תל"ם, שר הביטחון לשעבר משה יעלון.

למעבר לכתבה

ראובן קסטרו

6.2.19 - גדעון סער מתברג בעשירייה הראשונה בליכוד

השר לשעבר הצליח להיכנס לעשירייה הראשונה בפריימריז למרות היריבות הארוכה והמתקפה הקשה מצד ראש הממשלה. סער רשם ניצחון נוסף כשמקורבתו מיכל שיר גברה במחוז תל אביב על דוד שרן, מקורבו של נתניהו. במקום הראשון התברג יו"ר הכנסת אדלשטיין, ואחריו השרים כץ וארדן.

למעבר לכתבה

ראובן קסטרו

11.2.19 - תוצאות סופיות בפריימריז בעבודה: שמולי ושפיר בראש, כבל בחוץ

במקום 5-3 התברגו חברי הכנסת שלי יחימוביץ', עמיר פרץ ומרב מיכאלי. יאיא פינק הפתיע ונכנס למקום ה-8. ח"כ איתן כבל נדחק למקום ה-15 בצל מאבקו ביו"ר המפלגה אבי גבאי. לאחר מכן, במסגרת השריונים לרשימה התווספו אלוף (במיל') טל רוסו ובמקום ה-10 ח"כ חיים ילין.

למעבר לכתבה

ראובן קסטרו

16.2.19 – יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מצטרף לגנץ

אבי ניסנקורן הודיע על חבירה לרשימה של בני גנץ ומשה יעלון בבחירות הקרובות. לניסנקורן הובטח כי ישובץ במקום גבוה ברשימה. במקביל, הוא יצא לחופשה ללא תשלום במסגרת תפקידו בהסתדרות. "נכס אמיתי בדרך לניצחון ולשינוי סדרי העדיפויות", אמר גנץ.

למעבר לכתבה

ראובן קסטרו

20.2.19 - איחוד מפלגות הימין בחסות נתניהו

לאחר שבועות של שיחות קדחתניות, קיבלה לבסוף מפלגת עוצמה יהודית את הצעת האיחוד הלאומי והבית היהודי לריצה משותפת בבחירות - תחת איחוד מפלגות הימין. הרשימה המאוחדת נוצרה בעקבות לחצים גדולים שהפעיל ראש הממשלה בנימין נתניהו מחשש להפסד קולות לגוש הימין.

למעבר לכתבה

מירי שמעונוביץ

21.2.19 - לפיד וגנץ הודיעו על ריצה משותפת במסגרת כחול לבן

מפלגות יש עתיד בראשות לפיד וחוסן לישראל בראשות גנץ הודיעו כי ירוצו ברשימה אחת בבחירות, וסיכמו על רוטציה. לאיחוד הצטרף הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. בתחילה, נהמתה הרשימה מפער ניכר על פני הליכוד בסקרים, אך לאחר מכן נחלש משמעותית.

למעבר לכתבה

ראובן קסטרו

26.2.19 - "שמאל זה מסוכן": סרטון הליכוד נגד גנץ - על רקע בית קברות צבאי

בשידורי תעמולת הליכוד הוצג סרטון שבו הקריין מכריז כי "גנץ זה שמאל, ושמאל זה מסוכן", על רקע קברי חיילים. נתניהו הורה למחוק את הסרטון שעורר סערה ציבורית, והגדיר אותו "תקלה מצערת". האחראים לסרטון הושעו מתפקידם.

למעבר לכתבה

27.2.19 - אישה טענה להטרדה מינית מצד גנץ, לשכת רגב הייתה מעורבת בפרסום

נאווה רון ג'ייקובס, ישראלית המתגוררת בניו יורק, טענה בפייסבוק כי בתקופת נעוריהם בכפר הירוק, חשף בפניה גנץ את איבר מינו. בכחול לבן הצהירו כי מדובר בשקר, וגנץ הודיע כי יגיש נגדה תביעת דיבה. בהמשך נחשף בוואלה! NEWS כי לשכת השרה מירי רגב הייתה מעורבת בפרסום.

למעבר לכתבה

28.2.19 - החלטות היועמ"ש בתיקי נתניהו

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע על החלטתו להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד ראש הממשלה בגין שוחד בתיק 4000 - פרשת בזק-וואלה. בתיקים 1000 ו-2000 יואשם נתניהו בכפוף לשימוע במרמה והפרת אמונים.

למעבר לכתבה

מרים צחי, מעריב

3.3.19 - "לא ממושמעות": הבדיחה הלא מוצלחת של לפיד

ברקע הביקורת על מיעוט נשים בעשירייה הראשונה של כחול לבן, לפיד ניסה להשיב על הסוגיה והסתבך. הוא אמר שמדובר בבעיה טכנית, שכן הרשימה הורכבה בן לילה, והציג את אורנה ברביבאי. משסירבה לקום, השיב בחיוך: "יש שתי נשים ברשימה וגם הן לא כל כך ממושמעות". לפיד התנצל ואמר כי זו הייתה "בדיחה לא מוצלחת".

למעבר לכתבה

רויטרס

10.3.19 - יו"ר ועדת הבחירות אישר את התמודדות טל רוסו ברשימת העבודה

אחרי שקבע כי קיים קושי בריצתו של האלוף במיל' לכנסת, זאת עקב אי-השלמת תקופת הצינון הקבועה בחוק, השופט חנן מלצר קיבל את הנימוקים שהציג רוסו במסגרת דיוני הוועדה. טיעונו של רוסו כי ביצע שירות מילואים בתנאי קבע, שאינו פוגע בתקופת הצינון הנדרשת, נתמך גם בידי היועמ"ש.

למעבר לכתבה

ראובן קסטרו

14.3.19 - הפריצה האיראנית לטלפון הנייד של גנץ

בחדשות 12 פורסם כי איראן פרצה לטלפון הנייד של יו"ר כחול לבן ושאבה את תכולתו, כולל פרטים אישיים ותכתובות. נתניהו ובכירי הליכוד קראו לגנץ לפרסם מה נמצא במכשיר, וגנץ דרש מהיועמ"ש לחקור את ההדלפה. הוא הכחיש את השמועות לפיו בנייד חומרים שיעמידו אותו בסכנת סחיטה.

למעבר לכתבה

שריה דיאמנט

15.3.19 - ירי מרצועת עזה לגוש דן וסבב הסלמה ראשון מול רצועת עזה

שיגורן של שתי רקטות לעבר גוש דן, במה שנטען בידי גורמים בעזה כ"טעות", הביא לפתיחת המקלטים באזור המרכז ובדרום בציפייה לסבב הסלמה. במערכת הפוליטית החלו תוקפים את נתניהו מימין ומשמאל, וקראו לו להחזיר את המפתחות עקב היעדר ההרתעה מול חמאס.

למעבר לכתבה

רויטרס

17.3.19 - חשיפת המניות שהחזיק נתניהו וקריאה לחקירה נוספת בפרשת הצוללות

לאחר שנחשף כי החזיק ומכר מניות בחברה שאחד מלקוחותיה היה תאגיד "טיסנקרופ", קראו מתנגדיו לחקירה נוספת של נתניהו בתיק 3000. בעקבות החשיפה עלו שאלות בנוגע לאישור מכירת צוללות למצרים – שאת ההסבר שנתן לה נתניהו, סתר היועמ"ש.

למעבר לכתבה

רויטרס

17.3.19 - מירי רגב מזהירה מפני פיגועים עתידיים במשמרת של גנץ

מיד לאחר הפיגוע בשומרון, שבו נהרגו הרב אחיעד אטינגר והחייל גל קיידאן, הזהירה שרת התרבות כי ראשי כחול לבן יביאו עוד פיגועים בעתיד. "טיבי לא היה מוכן לגנות רוצחים, ועם האדם הזה גנץ ולפיד רוצים גוש חוסם. אלה מי שיובילו אותנו להמשך פיגועים מהסוג הזה", אמרה.

למעבר לכתבה

אלכס קולומויסקי

17.3.19 - בית המשפט העליון פסל את מיכאל בן ארי מריצה בבחירות

בית המשפט העליון פסל את הח"כ לשעבר מריצה לכנסת במסגרת איחוד מפלגות הימין, ונימק את ההחלטה בכך שעסק ב"ביזוי שיטתי של המגזר הערבי" ובתפיסת עולמו המבטאת גזענות. ההחלטה התקבלה בהתאם לעמדת היועמ"ש, אך בניגוד לאישור ועדת הבחירות המרכזית.

למעבר לכתבה

רויטרס

18.3.19 - תשדיר התעמולה המפתיע של איילת שקד

לאחר שהציגה שרת המשפטים ויו"ר הימין החדש את תכניותיה למערכת המשפט, עוררה סערה בסרטון בחירות שבו נראתה מדגמנת בושם חדש בשם "פאשיזם". הסרטון עורר תגובות זועמות במערכת הפוליטית וגרר, בין היתר, טענות לסקסיזם מצד שקד ובנט.

למעבר לכתבה

רויטרס

18.3.19 - גנץ "סוגר את הדלת, לא נועל"

בהקלטות שפורסמו בחדשות 13 נשמע יו"ר כחול לבן מודה בשיחות סגורות כי הוא אינו פוסל ישיבה בממשלה עם נתניהו, זאת למרות הצהרותיו ערב פרסום כתב החשדות נגד רה"מ. "בחרתי את צמד המילים 'בסיטואציה שנוצרה', בשביל לא עד הסוף לסגור את הדלת ולנעול אותה", אמר.

למעבר לכתבה

רויטרס

20.3.19 – השרה רגב טענה כי הודרה מתמונת הסלפי של בכירי הליכוד

בריאיון לשרון גל ורני רהב בערוץ 13 אמרה שרת התרבות כי נתניהו הסביר לה מדוע לא הופיעה בתמונה. "זה לא סוד שדפוס ההצבעה הוא לגברים מהשבט הלבן. יכול להיות שראש הממשלה חשב שהתמונה משרתת הבאת קולות אחרים לליכוד", הסבירה. אחר כך הכחישה רגב את הדברים – ותקפה את גבאי.

מרק סלם, ידיעות אחרונות

22.3.19 - "נראה טיל": שידורי הליכוד לעגו למראהו של אמנון אברמוביץ'

במסגרת שידורי "הליכוד טי.וי" אירח אלירז שדה חקיין של הפרשן הפוליטי ושאל אותו על חקירות נתניהו ויחסו כלפי ראש הממשלה. השחקן בדמותו של אברמוביץ' שאל לגבי מראהו ואמר שיצביע לבעלי "אג'נדה שמאלנית אנטי-ביבי". שדה התנצל: "בתום לב לא התייחסנו לנראותו של אמנון".

למעבר לכתבה

23.3.19 - נתניהו הגיע להתראיין בהפתעה באולפן חדשות 12

ראש הממשלה הגיע באופן מפתיע לאולפן חדשות 12, לפני המראתו לוושינגטון. בריאיון לקרן מרציאנו ועמית סגל נשאל על פרשת המניות, על כתבי האישום העומדים נגדו בכפוף לשימוע ועל היריבות מול גנץ. על סוגיית המניות אמר שזו "עלילת דם", וציין שלא יתמוך בחוק צרפתי.

למעבר לכתבה

24.3.19 - גנץ: "אם הייתה לנתניהו דרך שיהרגו אותי, הוא היה עושה את זה"

גנץ נשמע בהקלטות שפורסמו בחדשות 13 מתבטא באופן חריג נגד נתניהו, ומביע חשש שזה משתף פעולה עם רוסיה כדי שיפרצו לנייד שלו. "האם נתניהו של ערב הבחירות מוכן שאני אפגע? כן, לצערי אני אומר זאת", טען. מדובר בהקלטה נוספת שדליפתה העידה על בעיית ביטחון מידע בקמפיין כחול לבן.

למעבר לכתבה

25.3.19 – ארה"ב מכירה בריבונות הישראלית ברמת הגולן

הנשיא טראמפ חתם על הצו לפיו יכיר בריבונות הישראלית ברמת הגולן, והביא לנתניהו הישג מדיני רגע לפני הבחירות. השמחה לא נמשכה זמן רב לנוכח ההסלמה הביטחונית מול עזה – וראש הממשלה אף נזף בתקשורת על כך שנתנה עדיפות לסיקור המצב הביטחוני.

למעבר לכתבה

רויטרס

25.3.19 - נתניהו מקצר את ביקורו בארה"ב בעקבות סבב הסלמה נוסף מול עזה

ביקור החלומות של ראש הממשלה בוושינגטון נצבע בצבע אדום לאחר פגיעה ישירה של רקטה בבית בשרון וסבב לחימה מול עזה. במקום להנות מההישג המדיני שבו התפאר, קיצר נתניהו את ביקורו בארצות הברית ונאם בפני ועידת איפא"ק "בשלט רחוק".

למעבר לכתבה

ראובן קסטרו

26.3.19 – בני גנץ מתראיין בחדשות 12 ושורף את הרשת

גנץ העניק ריאיון ליונית לוי בזמן שהותו בארה"ב לרגל ועידת איפא"ק. אלא שאז, בשל העיכוב בשמיעת השידור בארצות הברית, נשמע גנץ מגמגם בעודו פונה אל המגישה: "יו יו יו יונית". תוך זמן קצר בליכוד השתמשו בריאיון כדי לתקוף את גנץ וברשת חגגו על הטעות.

למעבר לכתבה

שמוליק עלמני

27.3.19 - פרסום דוח מבקר המדינה המתייחס להתקשרות המשטרה והחברה שבראשה עמד גנץ

חלק נכבד בדוח המבקר הוקדש לליקויים בהתקשרות המשטרה עם חברת "הממד החמישי" שבראשה עמד גנץ, בין היתר עקב היעדר מכרז בעסקה בשווי 50 מיליון שקל. בליכוד ניסו להדביק לפרשה את הכינוי "תיק 50 מיליון" וקראו לחקירה, אך גנץ הדף את הטענות נגדו.

למעבר לכתבה

ראובן קסטרו

1.4.19 - סערת תחקיר הבוטים של הליכוד

פרסום תחקיר ידיעות אחרונות, לפיו הפעילה הליכוד רשת של משתמשים מזויפים לצורכי תעמולה, עוררה סערה במערכת הפוליטית. גנץ טען כי נתניהו מפעיל "טרור תודעתי", אך עתירת כחול לבן לוועדת הבחירות בנושא נדחתה. ראש הממשלה, מצדו, הכחיש - ואף חלק כבוד מיוחד לכמה מאוהדיו השנויים במחלוקת ברשת.

למעבר לכתבה

רויטרס

3.4.19 - השבת גופת זכריה באומל ופגישת נתניהו עם פוטין

גופתו של הנעדר מקרב סולטן יעקוב הוחזרה לקבורה בישראל לאחר 37 שנים, כשמבקביל טס ראש הממשלה לפגוש את נשיא רוסיה פוטין, שהצהיר שארצו סייעה במבצע.

למעבר לכתבה

ראובן קסטרו

6.4.19 - בליץ ראיונות של ראשי המפלגות הגדולות - והבטחה לסיפוח יו"ש מצד נתניהו

ימים ספורים לפני היציאה לקלפיות, העניקו נתניהו וגנץ, לצד ראשי מפלגות נוספים, ראיונות למגוון כלי תקשורת - במרוץ להכתרה מי תהיה המפלגה הגדולה ביותר. כחלק מהניסיון למנוע את זליגת הקולות מהליכוד, ראש הממשלה אף שחרר הבטחה לספח את הגדה המערבית בקדנציה הבאה.

למעבר לכתבה

ראובן קסטרו